React Native Build Hatası : Unable to Resolve Module Çözümü

react-native

React native’le geliştirdiğim uygulamayı, node ve react uygulamalarını temiz kurulum yaptığım bilgisayara taşıdığımda bir çok hata ile karşılaştım. unable to resolve module hatası oldukça uğraştırdı. Yeni kurulum yaptığınızda standart kurulum komutları doğrudan en son sürümleri indirip kuruyor fakat bu son sürümlerin pek ta kararlı olduğunu söyleyemem. Dolayısıyla react-native ve babel’i kararlı sürüme geri döndürerek çözüme ulaştım.React ve react-native gerçekten hakkını veren uygulamalar. Fakat komut satırı ile yüklemenin dezavantajı olarak nerde nereye müdahale etmek gerektiği bazen belirsiz kalıyor. Neyseki gelişmiş debug olayı hataları açıklayarak veriyor.

Yeni kurulumda ilk karşılaştığım hata, build ederken klasore yazamama sorunu. Daha önceden build edilmiş klasöre yeni sistem yazmaya yetkili olmayabiliyor. Projeyi taşıdıktan sonra proje klasöründeki > Android/build klasörünü silmek ve tekrar built etmek gerekiyor.

İkini hata ise,  react-native 0.56 sürümü windows ile uyumlu çalışmıyor ve “Unable to Resolve Module AccessibilityInfo” hatası verdi. Muhtemelen başka moduller içinde hata verecektir.

Çözüm için react-native ve babel sürümlerini şu şekile çevirmemiz gerekiyor:

react-native >> 0.55.4

babel-core >> son sürüm

babel-loader >> son sürüm

babel-preset-react-native >> 4.0.0

Önce Android emulatoru hazır hale getiriyoruz. Sonra komut satırını açıp, projemizin bulunduğu dosyaya giriyoruz ve ardından sırayla tek tek şu komutları giriyoruz:

react-native run-android
npm uninstall react-native
npm install –save react-native@0.55.4
react-native run-android
npm install –save babel-core@latest babel-loader@latest
npm uninstall –save babel-preset-react-native
npm install –save babel-preset-react-native@4.0.0
react-native run-android

ilk react-native run-android komutunun ardından android uygulaması hataya düşebilir. Önemsemeyin.

React-native uygulamanız kullanıma hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir