Gmail’de Postaları Türkçe’ye Çevirme

Google, e-posta hizmeti olan Gmail'de Google Labs adı altında Gmail için yazılmış scriptleri kullanmanıza olanak veriyor. Bu scriptler arasında hazır metinler, gönderiyi geri al, google ürünlerile entegre çalışma gibi scriptler bulunuyor.  Benim bahsedeceğim, google çeviri hizmetinin direk e-postalara uygulanabilir olan ileti çevirisi.

İleti çevirisi aracı, gmaili kullandığınız dilden farklı bir dilde gelen maili otomatik tanıyıp, sizin dilinize çevirmeye yarıyor. Google translate altyapısı kullandığı için çeviri doğruluğu translate'in çevirebildiği kadar.

Aracı aktif etmek için Gmail'de ayarlar butonuna () tıkyayıp gelen sayfadan  sekmesine tıklıyoruz. Burda Google geliştiricileri tarafından yayınlanan araçları göreceksiniz. Türkçe açıklamaları mevcut. Listeden İçeri Çevirisi aracının sağ tarafından etkinleştiri seçip en alttan ayarları kaydediyoruz.

Şimdi yabancı bir dilde gelen herhangi bir e-postaya girdiğinizde iletinin üst kısmında çeviri aracını göreceksiniz. İletiyi çevir butonuna tıklayarak çeviriyi gerçekleştirebilirsiniz.

6 Comments

  1. Gmailde ayarlarla gidiyorum sizin anlattığımız şekilde labs diye bir seçenek yok benim kullandığım gmail farklımı anlayamadım.çeviri özelliği etkin değil ne ile alakalı acaba.

  2. Cep telefonunda gmail uygulamasından mailleri türkçe ye çevirme işini nasıl yapacağız arkadaşlar ?

    1. Malesef gmail uygulamasında dahili bir translate bağlantısı bulunmuyor. Olur yolu önce google translate uygulamasını (android ios) indirmek. Ardından gelen maile basılı tutup kopyala deyip, translate uygulamasına yapıştırmak.

  3. Çeviri özelliği, sadece tarayıcı ile girişlerde çalışıyor.

    Gmail’i uygulama ile kullanıyorsanız bu özellik görünmeyecektir.

    Milyar dolarlık şirketinin yaptığı saçmalıklardan biri daha. Yandex’te bile var be!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir