NAS Raid Diskinden Veri Kurtarma – Linux ile

nas raid disk kurtarma

NAS sunucular artık günlük hayatımın parçası olma yolunda ilerliyor. Dinamik ip ile bile dosyalara uzaktan erişim imkanı veriyor olması büyük bir kolaylık sağlıyor. External harddisk taşımayı geçin, flash disk bile taşımaya gerek kalmıyor. Veri kaybı yaşamamak adına raid özellikli olmasıda ayrı bir güzellik. Raid nedir ne değildir girmeyeceğim fakat verilerin kaybolmasını önleyen sistem olarak kullanımı  yaygındır diyebilirim. Fakat gelin görün ki, Raid diskli NAS cihazınız bozulduğunda, harddisklerden birini alıp bilgisayarıma bağlayayımda, verileri alayım demek o kadar kolay olmuyor. NAS raid diskinden veri kurtarma işlemi azda olsa uğraştırıyor. Verilerin kaybolmasından iyidir.

Bir çok markanın ev tipi NAS cihazlarında 2 adet disk bulunuyor ki RAID 1 yapısı ile kopyaladıgınız veriler 2 diske de aynı anda yedekleniyor. Cihazlar bunu yaparken harddisk yapısını raid yapısına göre düzenliyor. Zaten nas cihazlar linux tabanlı, windows’a takıp doğrudan görmeniz mümkün değilken, birde raid yapısı verileri tamamen kapatıyor. Windows üzerinde nas raid diskinden veri kurtarma operasyonlarını baya araştırdım, bir çok program denedim ama sonuca ulaşamadım. NAS cihaz linuz formatında olduğu için ubuntuda denemeler yaptım ve bir kaç komut ile dosyalara erişebildim.

Aslında işlem oldukça basit. Ubuntu web sayfasından ubuntu linux sürümünü indiriyoruz (ubuntu ya da başka bir linux dağıtımı var ise oda olur). Ubuntu seçme sebebim live cd olarak kurulu düzeninizi bozmanıza gerek kalmayacak. ubuntu iso dosyasını ister usbden , ister dvd den bilgisayarınıza takarak boot edin. Bu arada veri kurtaracağımız disk bilgisayarda bağlı olmalı.

Ubuntuda disks utility programına girdiğinizde diski görebilecek fakat erişemeyeceksiniz. Disks utility programından diskin hangi yola bağlı olduğunu not edin. Bende /dev/sdb2 olarak bağlanmış. Terminali açıp işlemleri takip edelim;

  • RAID ozelliğini kapatacak yazılımı kuralım
sudo apt install mdadm
  • Kurulum tamamlandıktan sonra RAID diskini raid özelliğinden kurtaralım(birleştirelim)
sudo mdadm --assemble --run /dev/md0 /dev/sdb2

Burdaki /dev/md0 diski bağlayacağımız yol. Live cd de iseniz bu şekilde kalabilir, değilseniz md1-md2 yapmanız gerekebilir.

  • Bu diski bağlayacağımız bir yol oluşturalım. Yolu erişimebilir olması açısından /mnt/test adında klasör oluşturalım.
sudo mkdir /mnt/test
  • Oluşturduğumuz klasöre diski bağlayalım
sudo mount /dev/md /mnt/test

Şimdi bilgisayar -> other locations -> mnt -> test yolunu izleyerek dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

[box type=”info”]Tüm bu işlemler sizin sorumluluğunuzdadır, raid yapısını bozduğunuzda diski tekrar nas’a bağlarsanız yeniden oluşturulacağı için formatlanacaktır. [/box]

NAS Raid Diskinden Veri Kurtarma işi çok zor olmasada biraz bilgi gerektiriyor.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir