Facebook Uygulama Oluşturma

Facebook ile uygulama oluşturmayı daha kişisel olan sitemde daha önce paylaşmıştım. Artık güncelliğini kaybettiği için buraya yeniden yazma ihtiyacı duydum. Facebook uygulama oluşturma ile başlayarak daha sonraki yazılarda kullanıcı bilgilerine erişme, kullanıcı duvarına yazma, resim ve video yükleme gibi konularda örnekler paylaşacağım.

Bu yazıda facebookta uygulama nasıl oluşturulur bundan bahsedelim.

Uygulama oluşturmak için facebook developers sayfasına giriyoruz. Bu arada Facebook, uygulama oluşturmak için hesabınızın telefonla onaylı olmasını şart koşuyor. Bu adımda sizden telefon onayı isteyebilir.
Açılan sayfadan yeni uygulama oluştur butonuna tıklıyoruz.

yeni uygulama oluştur

Gelen pencerede Uygulama için bir isim ve adres giriyoruz. Adres apps.facebook.com/UYGULAMAADI olacak şekilde tanımlanıyor.

facebook yeni uygulama oluşturma

Devam butonuna tıkladığımızda yeni uygulamamız oluşturulmuş oluyor. Bu sayfadan gerekli ayarlamaları yaparak uygulamayı kullanacağız.

Üst tarafta uygulamamızın adı, solunda logosu, uygulama id'si, uygulama anahtarı ve uygulamanın küçük resmi bulunuyor. Logoyu ve küçük resmi üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz. Uygulama id'sini ve Uygulama Anahtarını yazdığımız kodlarda uygulamayı tanıtmak ve gizlilik amaçlı kullanacağız.

facebook uygulama sayfası üst

Temel bilgiler alanında uygulama adını ve uygulama adresini değiştirebilirsiniz. İletişim E-posta adresi, uygulama ile ilgili sorunlar ve uygulama sahibine ulaşmak isteyenler için sizin iletişim adresiniz. Uygulama Alan adı ise, yapacağınız uygulamanın barınacağı domain. Örneğin, sezercoban.com yazarsak sezercoban.com alan adı altındaki tüm alan adlarında çalışacaktır, fakat fb.sezercoban.com yazarsak uygulama sadece fb.sezercoban.com alan adında yayınlanırsa çalışacaktır. Kategori ise aramalarda uygulamanızın kategorilenmesi için size bırakılmış bir seçenek. Uygun olanı seçebilirsiniz.

En altta kalan kutuda ise uygulamayı ne amaçla kullanacağımız soruluyor. Hangi platformlarda kullanacaksak o alanları eksiksiz doldurmamız gerekiyor. Ben internet sayfasında ve facebookta bir uygulama olarak kullanmak için anlatıyorum.

İnternet sitesi altında uygulamamızın hangi dizinde çalışacağını soruyor. Buraya sitemizde alt klasorlerle birlikte yazıyoruz. Örneğin; fb.sezercoban.com/demo/ gibi.
Facebookta Uygulama Olarak alanında tuval bağlantısı, apps.facebook.com/uygulamamız bağlantısına girdiğimizde gösterilecek sayfa. Güvenli tuval bağlantısı ise, güvenli (https) bağlantısı ile bağlanan kullanıcıların göreceği sayfa. Facebook, uygulama sayfası olarak kullanılan uygulamalarda güvenli bağlantı kullanılmasını artık zorunlu tutuyor. Yani siz buraya http bağlantısı yazarsanız kullanıcılar sadece bir uyarıyla karşılaşacak ve uygulamanızı göremeyecekler. Çözümü ise ssl sertifikalı bir domainden yayın yapmak. 

Oluşturduğum uygulamanın demosu için buraya bakın. ssl destekli sunucum olmadığı için çalışmayacaktır.

Bir sonraki yazıda kullanıcı bilgilerini okuma ile ilgili bir uygulama örneği paylaşacağım.

Kolay gelsin.

Beğen  
Yazar

Makine mühendisliği mezunu bir yazılım uzmanıyım. Otomasyon ve back-end programlama üzerine çalışmaktayım. .net, MVC, ve PHP ile web, masaüstü, ve mobil uygulamalar geliştirmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 14 )