Türkçe Film Kartı WordPress Eklentisi

Bir önceki yazımda paylaştığım sinemalar.com sınıfını wordpress’e eklenti haline getirdim. Böylece wordpress tabanlı film sitelerinde film bilgilerini Türkçe ve sizin tasarımınıza uygun şekilde film kartı olarak yazıya ekleyecek bir eklenti oldu. IMDB bilgilerini henüz almıyor, bir sonraki versiyonda ikisi birden kullanıma aktif olacak. Bu sürümü sadece sinemalar.com ile çalışıyor.

İlk önce eklentinin çalışan örneğini görelim:

[sinemalar]https://www.sinemalar.com/film/93/sil-bastan[/sinemalar]

Temel özellikleri;

  • Aldığı film bilgilerini önbelleğe alır, her seferinde sunucuyu yormaz.
  • Posterleri sunucuya çekerek özgün içeriğe yardımcı olur.
  • Sayfa yüklenmesini geciktirmemek için ajax ile yükleme yapar.
  • Admin sayfasından kontrol edilen kişiselleştirilebilir Yükleniyor yazısı ve kendi Html-CSS şablonunuzu kullanabilme imkanı sağlar.
  • BBCode olarak ya da yazıdaki Sinemalar linklerini otomatik yakalayarak film kartına çevirme seçeneği sunar.
  • Özet ve oyuncu bilgilerine karakter sınırlaması koymaya imkan verir.

Eklenti ücretsiz olarak sayfanısının footer’ine minik bir link koyayarak kullanıma ve dağıtıma açık. Link’i kaldırmak için iletişime geçerek domaininize lisans alabilirsiniz.

Kullanım Bilgileri :

Eklentiyi wordpress eklentiler sayfasından yükleyerek aktifleştirin. Ayarlar sekmesi altında Imdb/Sinemalar Eklentisi Film Kartı Ayarları ‘nı göreceksiniz.

Lisans Anahtarı: Footer reklamını kaldırmak için web adresinize atanmış lisans anahtarıdır. Ücretsiz kullanım için Ücretsiz Sürüm yazabilirsiniz. Lisans almak için yorum yazın ya da iletişime geçin.

Eklenti Aktif : Mevcut ayarlarınıı kaybetmeden eklentiyi deaktif etmenizi sağlayacak araç. Kapalı durumunda eklenti etkinleştirilmemiş gibi çalışır.

Çalışma Türü : Çalışma türü yazılarda neyin değiştirileceğini belirtir. Şimdilik iki seçenek var; BBcode ‘ları değiştir ve Sinemalar Linklerini Değiştir. BBCode’ları değiştir seçeneğinde [sinemalar ] [/sinemalar ] kodları arasına yazdığınız sinemalar film adresinden bilgileri alır; Sinemalar linklerini değiştir seçeneğinde ise yazıda bağlantı olarak görünen sinemalar.com linklerini otomatik film kartına çevirir.

İçerik Ayracı : Oyuncu isimleri gibi sıralı veriyi ayırmak için kullanılacak ayraçtır. Virgül ya da slash kullanabilirsiniz.

İçerik Bulunamadı : Bu değer, istenilen veri boş döndüğünde ekrana yazılacak içeriktir. Bilgi Yok ya da B/Y gibi kısaltma kullanabilirsiniz.

CSS Alanı : Film kartı şablonunuz için oluşturduğunuz Stilleri <style></style> tagları ile birlikte yapıştıracağınız alan. Yükleniyor bölümü içinde yazdığınız stilleri burada kullanabilirsiniz.

Yükleniyor İçin Html : Bu alan çevrilen içeriği Yüklerken ekrana yazdırılacak htmli içerir. Bu alanda kullandığınız html’e css alanında stil atayabilirsiniz.

Kart Deseni : Kartın oluşturulacağı html desenidir. Deseni Html ve Css olarak doktükten sonra aşağıdaki verileri yerleştirerek buraya yapıştırabilirsiniz.

{baslik} : Filmin Türkçe ismini alır.
{orjinal_baslik} : Filmin gerçek ismini alır.
{puan} : Filmin sinemalar.com puanını alır. Puandan yıldız sistemi gibi css ataması yapmak için {puan*20} gibi puanın katlarını alabilirsiniz.
{oy} : Filme kaç kişinin oy kullandığını alır.
{tur} : filmin türünü alır.
{yil} : Filmin yılını alır.
{ulke} : Filmin ülkesini alır.
{oyuncular} : Filmin oyuncularını alır.
{ozet} : Filmin özetini alır.
{poster} : Filmin posterini alır.
{url} : Filmin sinemalardaki adresini alır.
{video} : Filmin sinemalar flash playeri üzerinden adresini alır.
{eklenti_yolu} : Eklentinin yolunu döndürür. Poster ve css resim bilgilerinin başına koyarak kullanmanız gerekir.

Bunların dışında aklıma geldikçe güncellemeler yapıyorum. Aklınıza gelen beğendiğiniz beğenmediğiniz tüm yönlerini düşüncelerinizi çekinmeden yazın, hemen müdahale edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir